מדיניות החברה 2022/23: תשלומים, החזרים ונהלי בטיחות לקורונה

מדיניות תשלומים

תשלום אחד:  תשלום אחד ייעשה עם כרטיס אשראי, ביט או צ’ק

תשלומים לכל תכניות הלימוד:  בזמן ההרשמה יחויב החשבון ב- 20%  (חיוב שאינו ניתן להחזרה). לאחר קבלת התשלום הראשוני, יתרת החשבון תחושב ותחולק ל 8 תשלומים שווים מאוקטובר 2022 ועד מאי 2023. אפשר לשלם תשלומים בכרטיס אשראי או עם צ’קים דחויים.

במקרה של תשלום שנדחה על ידי הבנק, תחויבו בכל עמלות הבנק שנבעו מדחיית התשלום. עליכם ליצור איתנו קשר בתוך שבוע על מנת לעדכן את חשבונכם.אם לא עודכן החשבון תןך שבוע, יתווסף תשלום של 80 ש”ח קנס על איחור. אם הבעיה לא מסתדרת בתוך שבועיים מרגע דחיית התשלום, התלמיד/ה לא יורשו להשתתף בשיעורים עד שהתשלום יסודר.  לא יהיה החזר כספי על שיעורים שהוחסרו במהלך תקופה זו.

מדיניות החזרים כספיים:

מדיניות החברה שלנו תוכננה בקפידה על מנת להגן גם על המורים שלנו וגם על התלמידים, לוודא שכולם מתוגמלים על המחויבות שלהם אחד כלפי השני. במקרה שבו יש  נסיבות מיוחדות, או של כח עליון, עזרא-גיטאר תמיד מוכנה למצוא דרך לפתרון הדדי והוגן לכל הצדדים. מאחר ועזרא-גיטאר מאפשרת את האופציה של לימודים מקוונים, מעבר למקום אחר (רילוקיישן) אינו נחשב לנסיבה מיוחדת. בנוסף, במקרה של מצב שעלול לקרות בעולם כתוצאה מנגיף הקורונה, עזרא-גיטאר תעשה את מירב היכולות על מנת לאפשר לתלמידים ללמוד ולקבל את מה שמגיע להם. במקרה שבו אין באפשרות עזרא-גיטאר למלא אחר התחייבויותיה כתוצאה מכח עליון/נסיבות מיוחדות, עזרא-גיטאר תעשה את מירב המאמצים לתת קרדיט או להחזיר כסף על שירותים שלא סופקו. במקרה שבו עזרא-גיטאר מספקת פתרונות שמאפשרים לימוד איכותי לתלמידים, התנאים הנוכחיים ימשיכו להתקיים.

שיעורים פרטיים וכל שיעורי הקבוצות (קבוצות גיטרה לילדים, אמנות ותיאטרון) 

בזמן הרישום, יש לשלם 20% מסך כל דמי הרישום, וסכום זה אינו ניתן להחזרה. במקרה שבו תלמיד/ה רוצים להפסיק את השיעורים,  הוא/היא יחויבו אך ורק במספר השיעורים שהם לקחו, פלוס החיוב של ה-20% שיהווה כדמי ביטול. לגבי תלמידים שאר התלמידים, התשלום של ה20% יהווה חלק מסך דמי הרישום השנתיים.

לגבי הרשמה באמצע השנה (16 שיעורים או פחות)

 לאור ההתחייבות הקצרה הנובעת מתכניות אלה, מרגע תחילת השיעורים, לא יהיו החזרים כספיים. למעוניינים בתשלומים להרשמה אמצע שנתית,  אנא צרו קשר עמנו על מנת לקבוע את התכנית הטובה ביותר בשבילכם. אף על פי כן, ההרשמה מותנית בהסכמתכם להתחייב לשלם את מלוא שכר הלימוד.  

מדיניות החברה בנוגע לשיעורים פרטיים

מדיניות ביטול שיעורים:  ביטול שיעורים חייב להעשות לפחות 24 שעות מראש כדי שיתאפשר לקבוע שיעור חלופי. שיעורים שמבוטלים בפחות מ-24 שעות התראה לא יפוצו, והמורה לא יחויב לקבוע שיעור חלופי.

תלמידים זכאים לשני שיעורי פיצוי בשנה, או שיעור אחד לרשומים בסמסטר של 16 שיעורים, כל עוד השיעורים בוטלו על פי מדיניות הביטולים. לחבילות של עד 10 שיעורים לא ינתנו שיעורי פיצוי.

כל השיעורים, כולל שיעורי הפיצוי, צריכים להתקיים בין ה-1 לספטמבר-  30 ביוני.

כיצד לבטל שיעור: אנא צרו קשר ישירות עם המורה לגבי ביטולים , שיעורים חלופיים או כל שינוי שאתם צריכים הקשור לזמן השיעור. אם השארתם הודעה, שלחתם טקסט או אימייל למורה, אתם חייבים לקבל את אישורם שהם קיבלו את ההודעה על מנת שהביטול יהיה זכאי לפיצוי על פי מדיניות הביטולים. התקשרות טלפונית היא הדרך המומלצת לביטול שינויים, מאחר ולא תמיד מתאפשר לבדוק הודעות בזמן. אנא התייעצו עם המורה שלכם לגבי הדרך המועדפת עליהם להתקשרות עמם.

איחורים: לשיעורים מקוונים ופרונטליים: אם התלמיד/ה הגיעו מאוחר לשיעור, המורה מחוייב ללמדם עד סוף השיעור על פי הזמן המקורי שנקבע. המורה יחכה לתלמיד/ה מאחרים עד מחצית השיעור: אם התלמיד לא הגיע בפרק זמן זה, המורה רשאי לעזוב והשיעור לא יוחזר.

אם המורה אחר לשיעור, אם מתאפשר, המורה יאריך את השיעור, ואם לא, המורה ייקבע שיעור פיצוי/חלופי במועד  אחר.אם ידוע לכם מראש שאתם עלולים לאחר, אנא יידעו את המורה כדי שהוא/היא יוכלו להתארגן בהתאם.

חשוב לגבי שיעורים מקוונים: אנא קחו בחשבון שברוב המקרים השיעורים המקוונים נקבעו אחד אחרי השני  ללא הפסקה, ולכן ייתכנו עיכובים קלים בינהם. בדרך כלל עיכובים אלה מסתדרים בשבועות הראשונים של הסמסטר. מתוך כך, אם תחילת השיעור מתעכבת, אנא העזרו בסבלנות, ואם צריך ,צרו קשר עם המורה באמצעות טקסט, אימייל או שיחת טלפון. כנ”ל לגבי ההיפך: אם התלמיד/ה מאחרים, המורה ייצור עמם קשר באותם האמצעים. לפעמים נוצרות בעיות טכניות בשימוש באמצעים מקוונים ובמקרה זה, אנא צרו קשר עם המורה או עם EzraGuitar על מנת שנוכל לעזור לפתור אותן. במקרה של שיעור שלא התאפשר עקב בעיות טכניות, יינתן שיעור חלופי במועד אחר, וזאת בתנאי  שהתלמיד/ה יצרו קשר עם המורה לגבי נושא זה  בתוך פרק זמן סביר .

מדיניות לגבי כל שיעורי הקבוצות

אין שיעורי פיצוי לשיעורים קבוצתיים, אלא אם כן הם בוטלו על ידי EzraGuitar. אם שיעורים בוטלו עקב סיבה של כח עליון*, EzraGuitar תעשה כל מאמץ למצוא תאריך חלופי המתאים לרוב הקבוצה. במידה וזה לא מתאפשר, בנסיבות אלה לא נוכל להחזיר כסף על השיעור. אם תלמיד/ה אינדיבידואלי מחסיר שיעור, לא יינתנו להם שיעורי פיצוי.

*במקרה של כח עליון, EzraGuitar תנסה לקבוע שיעור מקוון בזום בזמן שנקבע לקבוצה, על מנת לא להחסיר שיעור.

נוכחות:

נוכחות היא חלק חשוב מאוד כשלומדים כלי מוסיקלי. החסרת שיעורים פוגעת ברצף של השיעורים ומקשה ומאוד על התקדמות  אחידה של התלמידים. אם תלמיד החסיר למעלה משני שיעורים בסמסטר,  ההחלטה האם התלמיד מוכן מספיק כדי להופיע בקונצרט נתונה בידי המורה. הקונצרטים הם חלק מאוד חשוב ואינטגרלי מתכנית הלימוד,  וככאלה אנחנו דוגלים בכך שהם צריכים להיות חוויה חיובית לתלמידים ולקהל.  תלמידים שעולים לבמה לא מוכנים בגלל שהחסירו שיעורים, עלולים להרגיש חוויה שלילית כתוצאה מזה, וזה מצב שהיינו רוצים למנוע. מטרתנו היא לצמצם ככל האפשר את החוויות השליליות בלימוד כלי נגינה, ובמקומן לייצר חוויות של  כיף, סיפוק והנאה בלימוד מוסיקה.

חשוב לנו להבהיר שאם תלמיד מתבקש לא לעלות לבמה כי החסיר שיעורים ואינו מוכן, זה מגיע מרצון להגן על התלמיד מחוויה שלילית,  ולא כעונש. בסופו של יום חשוב לנו ללמד תלמידים איך להתכונן להופעה, איך להופיע ואיך להפוך את כל זה לחוויה נהדרת לכולם.

 הנחה משפחתית

שיעורים פרטיים בסטודיו, קבוצות גיטרה לילדים , אמנות ותיאטרון:

בני אותה משפחה יקבלו 5% הנחה על כל נרשם נוסף לחבילות של 32 שיעורים או יותר. ההנחה תקפה לסכום הנמוך מבין חבילות השיעורים.

הערות:

הנחה משפחתית תקפה אך ורק לבני משפחה המתגוררים באותו הבית. היא אינה תקפה לבני משפחה רחוקים, או לחברים.

כללי בטיחות לקורונה: אנחנו פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

ליצירת קשר עמנו:

לילא עזרא: 053-382-1966

מעוז עזרא: 053-382-2173

אימייל: [email protected]

לקבלת שירות מהירה, אנא התקשרו אלינו. כמות האימיילים וההודעות היא גדולה, ולא נוכל להבטיח את המהירות שבה נוכל לחזור אליכם.

  מדיניות החברה

 

Company Policies:

2022/23: PAYMENT PLANS, REFUND POLICIES & COVID-19 SAFETY GUIDELINES

Payment Plan Options for the Academic Year:

Pay In Full: One time payment made with a credit card, BIT or Check. 

Payment Plans for All class:  Upon registration you will be billed for 20% for your selected program. (which is non refundable) Once your initial registration is received, your program selection will be reviewed and the remaining balance due will be divided into 8 equal payments, from October 2022-May 2023. Payment plans can be made with credit card or post dated checks.

In the event that your payment declines, you WILL be charged for any associated bank fees and you have 1 week to contact us to update your account.  After one week, an additional 80 NIS late fee will be applied to your payment. If we do not hear from you to update your account after 2 weeks, then the student will not be able to attend classes until the payment is made.  Any classes missed during this period will not be able to be refunded or made up. 

Refund Policies:

Our policies are always built with the goal of protecting both our teaching artists and students, to ensure that all are compensated for their commitments towards each other.  In the event that there are extenuating circumstances, EzraGuitar is always willing to work with you to come up with a mutually agreeable solution, taking into account fair treatment to all parties involved.  Since EzraGuitar is able to offer an online option for Private lessons, re-location is not considered an extenuating circumstance.  In addition, due to the circumstances surrounding the global pandemic and covid-19, EzraGuitar will do everything in its power to always provide ways to fulfill our programming promises to our students.  If a circumstance/force majeure arises where EzraGuitar cannot provide ways in which to fulfill its obligations, then EzraGuitar will do everything in its power to reimburse or credit our clients for any services not provided.  However, as long as EzraGuitar has created sufficient ways to provide quality programming to fulfill its promises to our students, the following conditions will remain in place.

 

For Private Lessons and All Group Classes (Kids group Guitar & Art & Theatre)

Upon registration, 20% of your tuition is collected, which is non-refundable. In the event that you decide to drop from your program at any point during the year, you will be charged for all lessons taken + the 20% (covered by the deposit) as a “cancellation fee.” Otherwise, for those who remain in the program your deposit will be applied to your tuition

For any MID YEAR Registrations (16 lessons or less): 

Due to the short term commitment for these programs, once classes have begun, there are no refunds for these plans.  IF you would like a payment plan for a Mid year enrollment, that will need to be discussed with EzraGutiar Administration directly to determine the best plan for you.  However, you AGREE that once classes have begun, you will be responsible for the full amount of tuition.

Policies Regarding Private Lessons:

Cancellation Policy: Cancellations must be made at least 24 hours in advance in order to reschedule the lesson. If a lesson is canceled less than 24 hours in advance, then the lesson will be forfeited. The teacher is in no way obligated to make up or refund lessons that are canceled less than 24 hours in advance. Students are entitled to TWO make up lessons if enrolled in an Academic Year lesson plan or ONE make up lesson if enrolled in a 16 week semester lesson plan (as long as the lesson was canceled according to the EzraGuitar policy).  There are NO make up lessons packages of LESS than 10 lessons. All lessons, make ups included, should be completed within the session that they are intended. ie: Academic Year classes must be used from September 1st- June 30th. 

How to Cancel a lesson: Please call your teacher directly for all cancellations or make ups or any alterations you need to make in your lesson scheduling.  If you leave a message, send a text or an email to your teacher; you must receive a response back from them to confirm that the lesson is officially cancelled.  The best way is always to call them; not everyone has the ability to check emails on their personal devices; so discuss with your teacher what their preferred method of communication is.

Tardiness: For online & In person lessons:  If the student arrives late to a lesson, the teacher will only be responsible to teach the student until the end of their scheduled time.  The teacher will only be responsible to wait for a student until the halfway point of their scheduled lesson; after which they may leave and the lesson will be forfeited. IF the Teacher is late to a lesson, the teacher will either extend the lesson to make up for the time the same day, if possible, OR will schedule a makeup to give back the time at another date.  If you know that you will be running late, please use common courtesy and call your teacher to let them know of your situation, so that IF it is possible they can adjust the schedule to accommodate you, and/or other students.

Important for ONLINE Lessons: Please note that most of the time teachers are teaching students back to back, so there may be a small delay in your start time as the teacher ends the lesson with the prior student.  This “rhythm” will be established during the first few weeks of the semester.  THUS: if a teacher is a couple of minutes delayed in starting your lesson, please do not assume that they are not coming, either wait a couple of minutes and/or give them a call or text.  The same is vice versa: IF you are delayed in starting your lesson, the teacher will either text or call you to check in with you.  We understand that sometimes there are technical issues with this lesson format, so please, just make sure to communicate with your teacher and/or our administration if you have any questions or need help troubleshooting.  You will NOT be penalized for dealing with technical difficulties as long as you communicate them in a timely manner to your teacher

Policies Regarding All Group Classes:

There are NO make-up lessons for group classes unless the class has been canceled by EzraGuitar. If classes are canceled due to force majeure* EzraGuitar will make every effort to find a convenient date for the majority of the group to make up the lesson, but a make up cannot be guaranteed and thus will not be refunded in this circumstance.  Classes cannot be made up or refunded if an individual misses a lesson. *In the case of “force majeure,” EzraGuitar will try to use the ZOOM platform to hold the lesson at the same time as scheduled so as not to miss valuable lessons.

ATTENDANCE:

Attendance is a very important part of studying a musical instrument. By skipping lessons the integrity of the course of study is interrupted and makes it very difficult for the student to truly progress at a good rate. If a student misses more than 2 lessons in a semester it will be at the discretion of the teacher if he/she believes that the student is prepared well enough to perform in the end of semester concert. The concerts are a very important part of our curriculum and they should be a positive experience for the students. If the student is unprepared because of poor attendance, the performance will not be a good experience for them, and we want to minimize bad experiences as much as possible; our goal is that music should be associated with fun and joy.  Please understand that it is not a punishment if a student who misses class frequently is asked not to join the performance piece of the class, if the teacher feels that they are unprepared.  It is our goal that performance should be a positive experience for ALL who are involved, including the audience.  Thus we must take into consideration all of the students in the performance and honor their commitment and hard work.  We also do not want to put a student who is under prepared into an uncomfortable public performance situation. The goal is to teach students to approach performance with all of their heart, to feel confident and proud of what they are presenting and most importantly, to enjoy the experience!

FAMILY DISCOUNTS:

IN STUDIO PRIVATE LESSONS, Kids Group Guitar, Art & Theatre Classes: Families will receive 5% off additional family member’s tuition ONLY on lesson packages of 32 lessons or more. The discount will be applied to the lesser of the two amounts.

NOTES:

-Family Discounts can ONLY be applied to members of the same household. They canNOT be applied between friends or extended family member.

-COVID/HEALTH & SAFETY PLAN: We will always follow the directions of Misrad HaBriut and do what is necessary to keep our community healthy and safe

To contact us:

Please Call/WhatsApp:

Leilah Ezra: 053-382-1966

Maoz Ezra: 053-382-2137

If we do not answer PLEASE send a text or an email to: [email protected]

Please do not rely solely on email to communicate with us; the volume of emails is very high and we cannot guarantee the speed in which you will receive a response.  If you need to get in touch with us quickly please call.

EzraGuitarמדיניות החברה/Company Policies